SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

ÇALIŞANLARINIZ SİZDEN KORKUYOR MU?


İyi bir yönetici olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Takım arkadaşlarınızla şakalaşıyor, beraber organizasyonlar yapıyor, yeri gelince onların yardımına koşuyorsunuz… Size danışacakları konularda, aranızda mesafe olmadığını düşünüyorsunuz. O zaman bir daha değerlendirin deriz. Zira, Harvard Business Review dergisinin İngiliz edisyonu tarafından yapılan ve 4.000 profesyonelin katıldığı bir araştırmaya göre, sadece siz değil, diğer çalışma arkadaşları da ekibinizdekiler için korkutucu olabiliyor.

Her ne kadar yöneticiler, zaman zaman bu korkutuculuğu bilerek kullansalar da yanına yaklaşılamayacak kadar mesafeli olmaları, önemli konuların onlara ulaşmasına engel olabiliyor. Özellikle de son tüketicilerin güvenliği ve alacakları hizmetler açısından…

Siz son derece anlayışlı davranmaya dikkat etseniz de araştırmaya katılan profesyonellerin verdiği bilgiye göre, mesafe davranıştan değil pozisyonunuzdan dolayı da oluşabiliyor. İş yerindeki pozisyonunuzun yüksekliği, çalışanınızla aranızda doğal bir mesafe oluşturuyor.

Bazı çalışanlar onların çok akıllı olmadığınızı düşünmenizden endişe ederken, bazıları da sizi kendi ‘meseleleriyle’ işgal etmekten ve vaktinizi alabileceklerinden çekiniyor. Ruh hali ne olursa olsun, bu mesafenin sağlıklı olması ise tavsiye. Zira işle ilgili önemli bir konunun size geç ya da hiç yansımaması ile sonuçlanabiliyor.

ÜÇ ÖNEMLİ TAVSİYE

Bu mesafeyi aşmak için alabileceğiniz önlemlere gelince:

  • Ağzınızdan çıkan sözler destekleyici olsa ve sakin bir tonla söylense dahi yüz mimikleriniz bununla çelişebilir. Bu nedenle sözleriniz, ses tonunuz ve yüz mimiklerinizin birbiriyle uyum içinde olmasına dikkat etmeniz ilk tavsiye. ‘Demek böyle düşünüyorsun’ cümlesine eşlik eden hafif bir kaş kalkışı, karşınızdaki insanın yanınızdan kendinden şüphe ederek ayrılması ile sonuçlanabilir.

  • Cevaplarınızı kontrol etmeye dikkat etmeniz ikinci tavsiye. Aldığınız bir habere vereceğiniz tepkinin ekibiniz tarafından yakından incelendiğini ve sizinle olan bir sonraki temasında bu reaksiyonu referans alabileceğini aklınızda bulundurun (Zamanında tamamlanmayan bir dosyaya aşırı tepki göstermek ya da beklediğiniz cevabın olumsuz gelmesi durumunda suçlayıcı ve küçümseyen bir üslup kullanmak gibi).

  • Ekibinize meydan okumamaya ya da onlardan sürekli feedback beklediğiniz hissini vermemeye çalışın. Unutmayın, kapatmak istediğiniz mesafe sizin arzu ettiğiniz şekilde kapanmayabilir. Ekibinizle şakalaşırken dozu kaçırmak, onlara inatlaşmak-iddialaşmak ya da samimileşmek iş yerinizin dengesini ciddi şekilde bozabilir. Zira sizin tarafınızdan onaylanabilmek amacıyla, takım arkadaşlarını rahatsız eden davranışlara girebilir ya da size karşı hissettikleri korkuyu aşabilmek için hoşunuza gitmeyecek hatta laubalilik seviyesine çıkabilecek şekilde davranabilirler. Bu da işinde çok iyi olan bir çalışanınızla yollarınızı ayırmanıza sebep olabilir.


BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik