Rasyonel Danışmanlık
Site içi arama
TEŞVİK HESAPLA BİZE ULAŞIN

Faizsiz Esnaf Kredilerinde Üst Limit Artırıldı

Girişimciler için Faizsiz Kredi Limitleri Artırıldı. 

 

Esnaf ve Sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla 4 Ocak 2022' de yayınlanan 5061 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında değişiklik yapıldı. 

22 Ekim 2022 tairhinde yayınlanan 6250 sayılı Türkiye HAlk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkarlara Kredi kullandırılmasına dair kararda değişiklik yapılması hakkındaki kararı ile Esnaf ve sanatkarlara yönelik kullandırılacak kredilerdeki üst limitler değişti. Ayrıca Daha önce başvuru şartlarındaki 30 olan yaş limiti de 35 olarak güncellendi. 

Girişimciler için Kullandırılacak Kredi Limiti 100 Bin' den 300 Bin' e çıktı. 

 

Kosgeb Girişimcilik eğitimini bitirip Projeleri Kosgeb tarafından onaylanan daha önce faizsiz kredi aklarını kullanmamışlarsa bu destekten yararlanabilirler.

Bu Kredinin faiz oranı "0" olarak uygulanmaya devam edecek olup 60 aya kadar vade uygulanabilmektedir. 

Ustalar da Kanun Kapsamında  

 

En az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve bu belge ile ilgili en az bir yıldır faaliyet gösteren ustalar da kanun kapsamındadır. Kredilerin süresi 2024 yılına kadar geçerlidir. Eğer Daha önceden kullanılan kredi var ise bu kredilerin devreden bakiyelerinin faiz oranı da bu kanun kapsamında sıfırlanacaktır. 

Geleneksel Kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren esnafa faizsiz kredi desteği 

 

El Dokuması işleri, bakır işlemeciliği, Çini ve Çömlek yapımı, Sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk semercilik, yazmacılık yorgancılık keçecilik, oltu taşı lüle işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve buna benzer alanlarda faaliyet österen esnaf vergi muafiyet belgesi sahibi esnaf ve sanatkarlara 0 faizli kredi verebilceklerdir. Eğer Daha önceden kullanılan kredi var ise bu kredilerin devreden bakiyelerinin faiz oranı da bu kanun kapsamında sıfırlanacaktır. 

 

Daha Fazla Bilgi için Bize ULAŞIN.