Rasyonel Danışmanlık
Site içi arama
TEŞVİK HESAPLA BİZE ULAŞIN

Asgari Ücret Gelir Vergisi Uygulamasına İlişkin Tasarı Meclise Sunuldu

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 17.12.2021 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 

Buna göre, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun 23’üncü maddesinde yapılacak değişiklikle, asgari ücretli olarak çalışıp, ücret ve ücret sayılan ödemeler toplamı aylık brüt asgari ücret toplamını aşmayanlara ilişkin olarak gelir vergisi istisnası uygulanacaktır. Ancak asgari ücretli olarak çalışmadığı veya asgari ücret üzerinde ücret aldığı halde istisnadan yararlanıldığının tespiti halinde, istisna nedeniyle ödenmeyen vergiler, gecikme cezasıyla birlikte işverenden tahsil edilecektir.

 

Ayrıca 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun 32’nci maddesinde yapılacak değişiklikle, asgari ücretin üzerinde ücret almakla birlikte net ücretleri, asgari ücretliye ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutarla ile bu tutarın altında kalındığı aylara ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ilave edilerek tamamlanacaktır.

 

Tasarı henüz Kanunlaşmamış olup, Resmi Gazete’de yayınlanınca yürürlüğe girecektir. Ayrıca uygulamaya ilişkin detaylar Gelir Vergisi Genel Tebliği ile netleşecektir.

 

Tasarıya yukarıdaki “DOKÜMANI İNDİR” kısmından ulaşabilirsiniz.