Rasyonel Danışmanlık
Site içi arama
TEŞVİK HESAPLA BİZE ULAŞIN

KÇÖ ve Nakdi Ücret Desteğinden Hatalı Faydalanılan Sigortalıların Prim Günlerinin Tamamlanmasına İlişkin Uygulama Genelgesi Yayımlandı

Bilindiği üzere 13/1/2023 tarihli ve 32072 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7431 sayılı Kanun ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici 94’üncü madde eklenmiştir. Buna göre pandemi döneminde yararlanılan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulamalarında hatalı işlem yapılarak hizmetleri eksik bildirilen sigortalılar için SGK’ya başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin SGK’ya verilmesi halinde süresi içinde bildirim yapılmış kabul edileceği ve herhangi bir idari para cezası uygulanmayacağı belirtilmiştir.

 

Bu kapsamda SGK tarafından 26/7/2023 tarihinde yayımlanan 2023/24 sayılı Genelge ile uygulanmaya ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

 

Genelgede belirtilen şartları sağlayan işverenler tarafından, ilgili şartları sağlayan çalışanlar için genelgenin ekinde bulunan form ile öncelikle İŞKUR’a başvurulması, alınacak İŞKUR onaylı formla sonrasında ise SGK’ya başvuruda bulunulması gerekmektedir.

 

Genelgeye yukarıdaki “Dokümanı İndir” kısmından ulaşabilirsiniz.