SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

TEMBELLERi iŞE ALMA DÖNEMİ


‘Çalışan kazanır’, ‘Erken kalkan çok yol alır’… Bunun gibi çalışkanlığın vurgulandığı onlarca cümle ve hatta çalışkanlığı ile kazanmış yüzlerce başarılı iş adamı örneği sıralayabiliriz. Bu da çalışkan insanların hem daha akıllı hem de daha başarılı sınıflamasına alıyor. Öte yandan haber kanalı CNBC-E’de yer alan bir araştırma, fiziksel olarak daha az aktif olan insanların daha akıllı olabileceğini gösteriyor. JOURNAL OF HEALTH PSYCHOLOGY’de yayınlanan 2015 yılında yapılmış bir araştırma, az hareket ettiği için ‘tembel’ sınıfına alınan kişilerin; hareketsiz kaldıkları süreci ‘idrak süreci’ olarak geçirdiklerini ve bu süredeyse, beyin fırtınası yaptıklarını gösteriyor.

Hemen harekete geçmek yerine, beyinlerini çalıştırmaya başlamalarının da bilimsel bir açıklaması mevcut. IQ’sü yüksek olan bu kişiler, hızlıca sıkılıyor ve yapılan aktiviteyi sorgulamaya başlıyorlar. Bu da hareket oranlarını azaltırken, düşünce egzersizlerine yoğunlaşmalarına yol açıyor.

Bu araştırma sonuçlarından yola çıkıldığında, Bill Gates’in mottosu haline gelen ‘Zor işleri yaptırmak için her zaman en tembel kişiyi seçerim. Çünkü tembel biri o işi yapmanın kolay bir yolunu bulacaktır’ lafında bir doğruluk payı olduğu gerçek. Zira ‘tembel’ kategorisindeki kişiler, hemen harekete geçip enerji harcamadan önce en az enerjiyi harcayarak, gücünü en efektif biçimde nasıl kullanacağının stratejisini geliştiriyor.

Bu durumda, ekibinizi seçerken, ‘tembel’ olan kişileri işe almak, firmanıza hem zaman kazandırabilir hem de yepyeni inovatif stratejilerin doğmasına yardımcı olabilir. Bu düşünce ve yeni bakış açısı, yeni nesil firmaların odak noktası olmaya başlayacak gibi gözüküyor.

#işhayatı #işyeri #istihadam #tembelelemanlar #çalışankadın #çalışanerkek #billgates

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik