SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

BiRi SiZi DiNLiYOR!


Facebook Messenger hakkında dün yapılan bir açıklama, birçok takipçisine uygulamayı silmek için bir sebep verdi! Bloomberg’in raporuna göre; Facebook, Messenger uygulaması üzerinden yapılan konuşmaları üçüncü kurum ve kişilerce deşifre ettiriyor. Üçüncü kurum ve kişilere, bu ses kayıtlarının nereden geldiği bilgisi verilmemekle birlikte, konuşmaların dinlendikten sonra deşifre edilmesi talep ediliyor. Bu kayıtların ne amaçla kullanıldığı ise bilinmiyor.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından, Avrupa Birliği’nin bu konudaki katı kurallarına uygunluğu araştırıldıktan sonra tespit edilen bu durumun ardından Facebook da, konuşmaların kayıt altına aldığını kabul etti ancak artık bu işlemin durdurulduğunu da beyan etti. Yapılan açıklamada, kayıtların, kullanılan ‘akıllı bilgisayar teknolojisi’nin kayıtları doğru algılayabilmesi açısından ürün geliştirmekle ilgili bir süreç olduğunu belirtti.

Her ne kadar ‘Kullanım koşulları’nda takipçilerine bu işlemi onaylatsa da kullanım koşullarında yer alan bu açıklama çok belirgin değil: ‘Ürünlerimizi kullandığınızda, uygulamaya giriş yaptığınızda, bir mesaj ya da içerik paylaştığınızda, buradan ürünlerimizde kullanılmak üzere içerik, iletişim ve başka bilgileri toplayabiliriz’ şeklindeki koşulda, konuşmaların dinlenebileceği, kayıt edilip deşifre edilebileceği tam olarak anlaşılmıyor. Daha da önemlisi, kayıtların ürün geliştirmek için programlar aracılığı ile değil üçüncü kişilerce dinlenebileceği konusunda açık bilgi verilmiyor.

Daha önce de ‘Konuşmaları dinleyip buna göre reklam yerleştirmesi yapmak’ konusunda dava edilen markanın CEO’su Mark Zuckerberg bunu kesin bir dille reddetmişti.

Bu açıklama ile beraber Apple, Amazon ve Google’dan sonra, Facebook ses kayıtlarını kullanan dördüncü büyük firma oldu. Bu tartışmanın son noktasındaysa, özellikle firmanızla ilgili özel konuşmalar konusunda, aplikasyonlardan hatta akıllı telefonlardan ziyade, masa üstü telefonları kullanmak tekrar popüler olacağa benziyor.

#teknoloji #inovasyon #aplikasyon #dinleme #facebook #amazon #google #apple

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik