SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

YKS tercihleri için önemli veri


Üniversite sınavı zaten zorlu bir süreç ancak adayların en zorlandığı konu bu değil. Bölüm tercihi de en az sınava hazırlanmak kadar zor. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, bugün bu konuda detaylı bir istatistik araştırma yayınlayarak, önemli bir boşluğu doldurdu.

Araştırma, mezun verileri ile SGK’daki çalışan verilerinin eşleştirilmesinden elde edilmiş. Bu sayede, hangi bölüm mezunlarının daha hızlı iş bulabildiği, ücret düzeyleri, kamuda işe yerleşme oranı, istihdam oranı gibi önemli bilgiler de istatistiki sonuçlara göre listelenmiş. Üni-Veri web sitesinde yayınlanan veriler, seçimini yapacak adaylar için çok değerli bir kaynak.

ÜNİ-VERİ HAKKINDA

Üni-Veri, ülkemizdeki üniversitelerin bölüm bazında iş bulma sürelerini, ilk bir yıl içindeki istihdam ve kamuda işe girme oranlarını, ortalama ücretlerini, istihdamın sektörel dağılımını ve nitelik uyuşmazlığını ortaya koyan ulusal bir araştırma. Başta üniversite tercihi yapacak öğrencilerin, üniversitelerde eğitimine devam eden veya yeni mezun gençlerin ve profesyonellerin doğrudan yararlanabileceği bir kaynak niteliğinde. Üni-Veri, Yükseköğretim Kurumu’ndan alınan mezun bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan istihdam verilenlerinin birleştirilerek analiz edilmesiyle hazırlanıyor ve 2014-2018 dönemini kapsıyor.

İSTATİSTİKLER ÜZERİNE

Bu linki tıklayarak ulaşabileceğiniz web sitesinde: univeri.cbiko.gov.tr; seçilen bölüm hakkında detay bilgiler mevcut. Merak edilen bilim dalıyla ilgili bölümü seçtikten sonra, mezunlarının yüzde kaç oranında hangi sektörde işe yerleştirildiğini, iş bulma süresini, maaş oranlarını detaylarıyla öğrenebiliyorsunuz.

ÖRNEKTE PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ GÖRÜLÜYOR

#yenimezun #istihdam #işkurözelistihdamofisi #işkur

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik