ARŞİVDEN

Please reload

ETİKETLER

STRATEJi MiTLERi

10/06/2019

Stephan Bungay’ın ‘Strateji Mitleri’ isimli kitabı, iş hayatının en önemli silahlarından olan stratejiye farklı bir gözle bakmanızı sağlayabilir. Zira yazara göre mitler, iş hayatındaki yalanlardan çok daha tehlikeli. Mitler, yarı-doğrulardan oluştuğu için onlara inanmak çok daha kolay oluyor. Peki, en çok kullanılan mitler hangileri? 

İşte en yaygın olan beş tanesi:

 • Strateji uzun vadeli bir planlamadır: Hayır değildir! Strateji gelecekte yapacağınız işler değildir. Şimdi yapıp, geleceğinizi kendi avantajınıza şekillendirmenizi sağlayacak hamlelerdir. 

 • Kesintiler stratejiyi tamamen değiştirebilir: Kesintiler, stratejiyi değiştirmez. Bilakis, herkesin aşina olduğu stratejinin uygulanmasına yol açar: ‘Maliyetleri düşürün, kapasiteyi artırın!’ ve bu kuralı da işin büyümesini sağlayacak alanda kullanır. 

 • Rekabetçi avantaj artık işe yaramıyor: Rekabetçi avantajın tek değil birden fazla faydası olabilir. Bir bina inşa ederken sadece büyük ve tek bir duvara değil, birçok sağlam küçük duvara yatırım yapmak gibi… 

 • Aslında stratejiye ihtiyaç yok. Bir büyük hamleye ihtiyaç var: Atılım yapmak bir strateji değildir. Hatta bilakis nerede ve ne zaman hamle yapacağınızı netleştirmek için bir strateji oluşturmanız da çok önemli. 

 • Sadece dijital bir strateji yeterli: Bir firma, farklı organizmalardan oluşur. Her bir parçasını optimize ettiğinizde zaten geneli optimize etmiş olursunuz. Sadece dijital, sadece IT ya da ‘sadece bir bölüm’ stratejisi değil büyük resme odaklanacağınız bir strateji esas olmalıdır. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Please reload

SON HABERLER

Please reload

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Mithat Ulu Ünlü Sk No:7 Gelişim İş Merkezi Kat: -1 34393 ESENTEPE Şişli/İstanbul

0212 212 24 44

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik