SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

TESLİM TARİHİ STRESİ


Teslim tarihleri, her iş yerinin ve çalışanın en büyük kâbusu. Verilen süre, ilk başta çok uzun ve yeterli gözükse dahi, teslim günü yaklaştıkça artan stresle zaman daha hızlı akıyormuş gibi gelir. Birçoğumuz içinse ekstra zaman istemek, kariyer açısından yetersizlik belirtisidir.

Öte yandan Harvard Business Review (HBR) dergisinin yaptırdığı ve 10.000’den fazla çalışanı kapsayan bir araştırma, ekstra zaman istemenin sanıldığı gibi negatif değil aksine pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koymuş.

Teslim tarihinden önce daha fazla zaman talep etmek, yöneticiler tarafından pozitif algılanıyor. Dahası bu süreyi uzatmak, çalışanların üzerindeki stresi azaltıyor ve verimliliği artırıyor.

Bu çerçevede, ‘daha fazla zaman istersem alamam’ ön yargısı da kırılıyor. Zira ekstra zaman talep eden 191 çalışan üzerinde yapılan bir diğer araştırmada %95 oranında pozitif geri dönüş sağlanmış. Yine de çalışanların ancak 10’da biri ekstra zaman talebinde bulunuyor. Vakitleri ne kadar dar olursa olsun… Bu konuda bir diğer istatistik de kadınların erkeklere oranla bu konuda çok daha çekingen olması. Teslim edecekleri iş için daha fazla zaman istemenin onları yetersiz ve iş konusunda tutkusuz göstereceğinden endişe ediyorlar. Her ne kadar yöneticilerin büyük çoğunluğu kadınların daha aile odaklı olduklarını kabul etse de, teslim tarihini uzatmak konusunda erkek-kadın olarak bir ayırım yapmıyorlar. Tam tersine, kadınlardan gelen bu tarz taleplere daha toleranslı davrandıklarını belirtiyorlar.

Ekstra zaman talep etmenin sonuçlarına gelince… Zaman kısıtlaması olup da biraz daha fazlasını talep edenlerin, işi verilen zamanda bitirenlere göre daha iyi sonuçlar sunduğu da aynı araştırmada kanıtlanmış. Zira kısa zamanda yetiştirmek üzere konsantre olan kişilerin çoğu, ekstra zamanlarını zaten bitirdikleri işi gözden geçirmek için kullandıklarından daha kreatif oluyorlar ve hatalarını düzeltip eksik kalan noktaları mükemmelleştirebiliyorlar.

1 Özetle, ekstra zaman istemek, yöneticiler açısından ‘imkansız’ değil tolere edilebilecek bir durum. Yapacağınız işle ilgili olarak ekstra zaman istemekten çekinmeyin.

2 Ekstra zamanınızın sonsuz olmadığını hatırlayın. İşi yine istenen zamanda teslim edip verilen bu süreyi, onu mükemmelleştirmek için kullanın.

3 Zaman istemenin sizi işinizde tutkusuz, yetersiz, beceriksiz yapmayacağını hatırlayın.

YÖNETİCİLER NE YAPABİLİR?

  • Ekibinizden birine bir iş delege ettiğinizde, zamanı dikte etmek tarih belirleme işini onunla beraber yapmaya özen gösterin. Tarihi esnek tutmaya ve gerekirse ek zaman verilebileceğini vurgulamaya çalışın.

  • Teslim tarihi ile ilgili kararları, kalabalık ortamlarda ve herkesin içinde değil, yazışma ile birebirde görüşün. Zira bu da çalışan üzerinde baskı yaratıp verimliliğini düşürebilir.

  • Eğer herhangi bir konuda tıkanıyorsa, beraber de çalışabileceğinizin altını çizin. Konuya tam hakim olmayıp, yetersiz görünmemek adına size sormaktan kaçınıyorsa bu da genel olarak işin verimini etkileyecektir.

Unutmayın, son yapılan araştırmalara göre, teslim tarihi stresi çalışanlar için önemli bir stres kaynağı ve iş yerinde bunalmış hisseden bir kişi daha az mutlu, daha az sağlıklı hale gelip işten ayrılmaya karar veriyor. Bu stresin iş yeri dışında da sorumluluklar üstlenen kadınları daha çok etkilediği de kanıtlanan bir gerçek.


BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik