SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

iSTiFANIN BEŞ NEDENi


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre ülkemizde işsizlik oranı yüzde 11 seviyesinde. Rakam olarak telaffuz edildiğinde bu 3,5 milyon işsiz anlamına geliyor. Bu konuda hükümetin, İSTİHDAM-2019 başlığı altında, istihdamı artırmaya yönelik birçok teşvik uygulaması mevcut.

Öte yandan bütün işsizlik oranlarına rağmen, sevilen, emek vererek yetiştirilen ve yetenekli bir çalışanın istifasını vermesi hiç de olağanüstü bir durum değil. İşten ayrılma nedenleri, hemen her çalışan için üç başlıkta toplanıyor: Kötü bir yönetici, huzursuz bir çalışma ortamı ve iş hayatı ile özel hayat arasındaki dengenin bozulması. Çoğu yönetici, yoğun temposu içerisinde bunları gözlemleyemediği zaman, birdenbire ‘İstifa’ bombası ile karşı karşıya kalıyor. Her ne kadar bu iş hayatının bir parçası olsa da özellikle takımın önemli bir parçasını kaybetmek, dengeleri bozabiliyor. Amerikan INC dergisi, son sayısında işten ayrılma nedenlerini beş ana maddede özetlemiş. Bunları önceden bilmek ve gözlemlemekse, işverenlere avantaj sağlıyor. Özellikle de önemli projeler arifesinde kıymetli elemanların kaybedilmesini engelleyebiliyor…

1 İŞ SADECE İŞ DEĞİLDİR

Daha önceki jenerasyonlar için, iş sadece para kazanmak için bir aracı olarak düşünülmüş olabilir. Ancak günümüzde, çalışanlar için iş, kişisel hikayelerinin en önemli bölümlerinden biri. Bu nedenle, bir çalışan, mutlu olduğu bir işten ayrılmayı göze alıyorsa, burada başka bir hikâyeye duyduğu özlem ön planda olacaktır. Yaşamaya, anlatmaya, deneyimlemeye değer bir hikâye… Dolayısıyla işverenlerin, elemanlarının hikayesine, onların kim olduğuna, kim olmak istediğine de özen göstermesi ve bu hikayeler çerçevesinde iş yerini buna uygun hale getirmesi ani ayrılışların önünü kesmek için önemli bir nokta.

2 TAKDİR ÖNEMLİ

Şüphesiz takım arkadaşlarınız her gün bir alkış beklemiyordur. Öte yandan bir işveren ya da yönetici olarak takdir hakkınızı nasıl ve ne sıklıkta kullandığınızı da mutlaka takip ediyordur. Burada kıskançlık çerçevesinde değil ama değerlendirmenin adil olması açısından, ondan esirgediğinizi düşündüğü bir onayı, takım arkadaşlarından birine söylerken duyduğunda bu onu kamçılamak yerine demotive edebilir. Özetle, takdir mekanizmasını adil olarak işletmek ve/veya işletmemek, önem verdiğiniz bir çalışanınızın umutsuzluğa kapılıp ‘burada geleceğimi görmüyorum’ demesiyle sonuçlanabilir.

3 ÇALIŞMA ORTAMI

Daha önce işyerlerinin vaadi ‘sana ait bir masa’ ve orada başarılı olursan da sonrasında ‘sana ait bir ofis’ti. Bu artık ‘ofise zincirli olmanı istemiyorum’ söylemi ile yer değiştiriyor. ‘Nereden çalıştığın değil nasıl çalıştığın önemli’ prensibi, hemen her iş yerinin söylemleri arasında yer almalı. Zira özellikle son yıllarda bu çalışan motivasyonunu önemli ölçüde etkileyen bir unsur.

4 DEĞİŞİME AYAK UYDURMAK

Siz, kariyer hedefini koymuş ve bunu bir amaç olarak belirlemiş olabilirsiniz. Ancak araştırmalara göre, özellikle 50 yaşın altındaki çalışanlar için değişmeyen, esnemeyen ve tekrarlayan bir iş yapısı, hayatı sorgulamalarına yol açıyor. Bu sorgulama ‘ben hep bunu mu yapacağım?’ korkusunu beraberinde getirince de değişiklik arayışı ön plana çıkıyor. Bu nedenle, değişmez işi ‘değişik’ kılmak, çalışanlarınızı motive etmenin yeni gerekliliği olarak ortaya çıkıyor. Rotasyon yapmak, yapılan işe farklı pencereden bakılmasını sağlamak gibi önlemler kamçılayıcı oluyor.

5 ÖĞRETME VE GELİŞTİRME

Çalışma artık tek taraflı bir kontrat değil. ‘Kendini kanıtla ve bize para kazandır’ prensibi yerini çoktan ‘sen de biz de kazanalım’ ile değiştirdi. Bilgi olarak yerinde saymak, olanın üzerine ekleyememek zamanla çalışanların sıkılması ve endişelenmesi ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle yöneticilerin hem sektördeki gelişmeleri takip etmesi hem de bireysel olarak güncel kalarak çalışanlarına da yeni merak alanları yaratması önemli sayılıyor.

Bütün bu maddeleri yerine getirmek, size kuvvetli ve kalıcı bir takım kurmanızı sağlayacaktır. Öte yandan bir noktayı da unutmamak gerekiyor: Bazen değişim hem işinizin hem de çalışanlarınızın gelişmesi için anahtar kelimedir. Bu durumda gidene engel olmamak onun daha farklı faydalarla size dönmesi için önemli bir unsur olabiliyor.

#istifa #istihdam2019 #İŞKURistihdambürosu #işhayatı

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik