SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

iYi BİR SUNUMUN PÜF NOKTASI


Global Yetenek Geliştirme Sistemi’nin bir araştırmasına göre, firmalar verdikleri hizmetin kalitesini artırmak için trilyonlarca para harcıyor. Bu harcamaların büyük bir kısmı da çalışanların gelişimini sağlamak için alınan eğitimlerden oluşuyor.

Öte yandan yine aynı araştırmanın verilerine göre içerik olarak son derece faydalı olsa da bu eğitimlerden geri dönüşler kısıtlı. Bunun en büyük nedeni de yapılan eğitim süresince, hitap edilen gruptaki ilgi eksikliği.

Çalışanların birçoğu bu tarz eğitimlere kafaları oldukça yoğun olarak katılıyor. Bu da ne kadar ilginç olursa olsun anlatılanlara yeterince yatırım yapmamalarıyla sonuçlanıyor… Bu durumda, sunumu dinleyecek olanların değil yapacak olan kişinin becerilerini geliştirmesinin önemli olduğunun altını çizelim. Sunum yapacak kişiler için dikkat edilmesi gereken en önemli maddeler ise şunlar…

SUNUMUN YAPILACAĞI ORTAM: Öğrenmeye yatkın bir ortam hazırlayın. Etrafta minimum eşyanın olması, dinleyenlerin her biri için yeterli oturacak ve sıkışık olmayan alan bulunması, gün ışığı alan bir ortam olması ve tabii ki sessizlik önemli unsurlar. Eğer sunum yapılacak odada ikramlar yer alacaksa, bunların besleyici ve canlandırıcı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu da şeker oranı düşük, karbonhidrat içermeyen besin grupları demek. Tabii miktarları da abartmayın işi bir yemekli sohbete dönüştürmemek önemli.

DİKKAT DAĞITAN UNSURLAR: Sunumun olacağı ortamda, dikkati dağıtacak tüm detayları azaltmak önemli. Araştırmalar dikkati dağılan bir kişinin yeniden konsantrasyon sağlaması için 30 dakika harcandığını gösteriyor. Dinlenen konu ne kadar detaylıysa dikkatin toplanması da o kadar uzun sürüyor.

Bu nedenle katılımcılardan mümkünse cep telefonlarını kapatmalarını (hatta olabiliyorsa sunum süresince telefonları toplamayı) istemeniz öneriler arasında. Hatta bunu sunumunuzun bir parçası haline getirebilir ve disiplinli ve iradeli olmanın iş hayatının bir parçası olduğunun altını çizebilirsiniz.

KONSANTRASYONLA BAŞLAYIN: Her yeni bölüme konsantrasyon bölümü ile başlayın. Dikkati artıran egzersizler insanların kafasındaki karmaşanın düzene girmesini sağlar. Bu sadece iki dakika hiçbir şey yapmadan oturmak da olabilir, bir nefes tekniği de. Bu bölümde size yardımcı olması için farklı cep telefon aplikasyonları kullanabilirsiniz.

MOLALARA DİKKAT: Aynı konsantrasyon sistemini vereceğiniz molalarda da uygulayın. Birçok kişi bu molaları işle ilgili mesajlarına bakmak için kullanır. Bu da sunumun sonrasında kafalarının yine yoğunlaşmasına yol açabilir. Bu nedenle molalarda da telefon kullanımını önermeyin. Onun yerine bu molayı tamamen kendileri için ayırmalarını önerin. Bu dışarıda bir yürüyüş, günlük yazmak ya da sunum sırasında verilen eğitimi iş arkadaşlarıyla tartışmak olabilir.

SUNUM SÜRESİ: Anlatacaklarınız ne kadar önemli olursa olsun, süreyi kısa tutun. 40 dakikadan uzun sürecek anlatımlarda en konsantre dinleyicinizi bile kaybedersiniz. Bu nedenle 40 dakikalık bölümler oluşturun. Aralarda kısa molalar verin. Anlatacağınız konu teknik de olsa, anlaşılabilir olacağı şekilde sadeleştirin.

SUNUM ŞEKLİ: Çok uzun tutmadan espri ve fıkralar; başınızdan geçen olayları içeren eğlenceli anekdotlar ve dinleyiciyi de sunumun bir parçası haline getirecek soru-cevap ya da aktiviteler, onların sizinle bağ kurmasına yardımcı olacak bu da duydukları saygıyı artıracaktır.

#SUNUM #işhayatı #işinsanları

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik