SON HABERLER

ARŞİVDEN

ETİKETLER

No tags yet.

İYİ KONUŞMANIN 12 KURALI


Başarılı bir konuşmacı olmak, insanın kendi gücünü olumlu bir şekilde kullanabilmesi demektir. İyi konuşmacıların, dinleyenleri manipüle etmeye ihtiyacı olmaz. Aynı zamanda, kontrolü ellerinde tutmakta zorlanmaz, dinleyenleri konuşmanın her aşamasında etkileri altına alabilirler. İşte farklı konuşmacılardan derlenen 12 altın kural…

1 MÜMKÜNSE AYAKTA DURUN: Vücudunuz, önemli bir konuşma yaparken en önemli asistanınızdır. Bu nedenle kendinizi onun toplam gücünden mahrum bırakmayın deriz. Onu en etkili şekilde kullanabilmek için de ayakta olup görünür kılmanız önemlidir.

2 DURUŞUNUZ SAĞLAM OLSUN: Kendinize güvenli, sağlam bir duruş sergilemeniz önemlidir. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık, vücut ağrılığınızı eşit dağıtarak dengede durmak karşı tarafa sizin güvenilir ve sırtlarını dayayabilecekleri biri olduğunuz imajını verir. Siz dengeli durursanız, savunduğunuz fikirler de dengeli ve güvenilir olarak algılanır.

3 ELLER DOĞAL OLMALI: Kollar ve eller ister ayakta ister otururken, yaptığınız konuşmanın önemli bir parçasıdır. Çoğu insan, ellerini gereğinden fazla kullanır. Bu konuşmalarını yetersiz buldukları ya da kendilerine güvenmedikleri için seslerini hareketle destekleme arzu ve telaşından kaynaklanır. Oysa ki karşı tarafa verdiği his, ikna olmaktan çok tedirginliktir. Kollarınızı fazlasıyla sabit tutmaksa, yaptığınız konuşmaya inanmadığınız, onu sadece görev bilinciyle yaptığınız hissi yaratabilir. Konuşmaya başlarken elleriniz iki yanınızda ya da oturuyorsanız masanın üzerinde durabilir. Ancak daha sonra vurguları yapmak için belli yerlerde ve abartmadan kullanmanız konuşmanızın başarısı açısından işinize yarayacaktır.

4 VURGULARDA VÜCUDUNUZU KULLANIN: Kollarınızı bağlamak, ellerinizi çaprazlamak dinleyicilerinizle aranızda bir engel yaratır. Kendinizle dinleyici arasına bir engel koymayın. Vücudunuzu mutlaka seyirciye karşı dönün. Geniş bir kalabalığa konuşuyorsanız, gerekirse lafınızı tekrarlayarak, sırayla hepsine yüzünüzü bir kere dönün.

5 OTURMAK ZORUNDAYSANIZ: Konuşmanızı oturarak yapmak zorundaysanız kendinizi sandalyeye ya da koltuğa ‘yığmayın’. Dik oturun ama vücudunuzu hafif öne doğru eğin. Bu profesyonel, ilgili ve samimi görünmenizi sağlar.

6 HAREKETLERİNİZ NET VE DENGELİ OLSUN: Her konuşmanın yükselen yerleri vardır. Buralarda vurguyu artırmak için net hareketler yapın. Mesela önünüzde bir masa varmış ve elinizi ona vuracakmış gibi sözünüzün üzerine bastırın ama asla sert bir hareketle değil. Dinleyenler dikkatini size yoğunlaştırmalı. El ve kollarınız konuşmadan rol çalan unsur haline gelmemeli.

7 AMAÇSIZ YÜRÜMEYİN: Bazı konuşmacılar, onlara ayrılan alanda çok fazla hareket eder hatta volta atarlar. Ancak bu dikkat dağıtmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle konuşma sırasına amaçsız yürüyüşler yapmayın.

8 SEYİRCİYE ODAKLANIN: Seyirciye odaklanın, illa anlatmak istediklerinize ya da okumak/sunmak istediklerinize değil. Unutmayın, karşınızda sizi dinlemek üzere oturan kişiler orada olmaya mecbur değiller. Bir okul müsameresi sunmadığınızı, anlaşılmaz şiirler okuyup alkış alamayacağınızı hatırlayın. Seyirci/dinleyicinin tepkilerini takip edin. Konu ilgilerini çekmiyorsa bunu belli edeceklerdir. O durumda senaryoya bağlı kalmakta ısrarcı olmayın. Doğaçlama yapın ve ilgiyi canlandırın.

9 EZBER YAPMAYIN: Birçok veriden oluşan bir sunum yapacak olabilirsiniz. Anlatacağınız konular sıkıcı da olabilir. Fark etmez. Şartlar ne olursa olsun ezber yapmayın. Belli bir yazıya bağlı kalmayın. Tabii ki bahsedeceğiniz başlıklarınız olsun ancak samimi bir konuşma, o anda kurulan cümlelerle inandırıcı ve ikna edici olur. Ezber sizi yanıltır, ses tonunuzu sıkıcılaştırır ve dinleyenlerin ilgisini bir anda siler.

10 İLETİŞİM KURUN: Eğer konuşmanız gereği bir podyumda durmak zorundaysanız, konuşmanızın bir yerinde seyirciye daha yakın olmak için oradan inip aralarına karışın. Hem onların podyum açısını görürsünüz ve bu sahneyi daha iyi kullanmanızı sağlar hem de onlardan biri olduğunuz hissini artırırsınız ki bu da sizi benimsemelerini hızlandırır.

11 SORULARDAN KORKMAYIN: Evet ‘çalışmadığınız yerden’ soru gelebilir. Bu her konuşmacının endişesidir. Ancak yine de ‘sorusu olan var mı?’ diye sormaktan kaçınmayın. Gelen sorulara net, tutarlı ve dolaysız cevaplar verin. Hâkim olmadığınız konularda soru geliyorsa, lafı dolandırmak yerine ‘Bunu bilmiyorum ancak mutlaka araştıracağım’ diyerek doğruyu söyleyin.

12 NE GİYDİĞİNİZE DİKKAT EDİN: İyi bir stil, iş hayatının kazandıran kuralıdır. Ancak iyi giyineceğim derken abartılı olmamaya çalışın. Çok göz alıcı renkler, iddialı tarzlar konuşmanın önüne geçebilir. Akılda kalan nasıl giyindiğiniz değil ne söylediğiniz olmalı. Temiz, ütülü, net kıyafetler seçin. Ancak stilinizin içeriğinizden daha çarpıcı olmamasına gayret edin.

#KONUŞMA #toplantı #işkur

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

Tophanelioğlu Caddesi Arduman İş Merkezi No:6 B Blok Kat:2 Altunizade / Üsküdar İSTANBUL

0 216 6511884

ISO-27001.png
ISO-18001-2007.png
ISO-9001-2015.png

©2017 rasyoneldanismanlik