Rasyonel Danışmanlık
Site içi arama
TEŞVİK HESAPLA BİZE ULAŞIN

Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı – KİGEP

Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı ( KİGEP)

Destekten Yararlanma Koşulları:

Her işveren en fazla 5 Geçici Koruma Kapsamındaki (GKK) Suriyeli ve 5 Türk işçisi üzerinden destek alabilecektir. GKK Suriyeli işçi sayınıza eşit sayıda Türk işçinizi de Program’a dahil edebilirsiniz. Her bir işçi için maksimum 6 AY olmak üzere 1250 TL tutarında destek ödemesi alınmaktadır.

Bu ödeme varsa aldığınız diğer teşviklerden bağımsızdır; başka teşviklere dahil olmanız projemize dahil olmanıza engel DEĞİLDİR. Bununla birlikte her bir Geçici Koruma Kapsamındaki (GKK) Suriyeli işçinin 503,70 TL tutarındaki çalışma izin harç ücretlerinin tutarında da firmalara ödeme sağlanmaktadır.

·       İşveren, iş ve sosyal güvenlik mevzuatında belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde çalıştırdığı Suriyeli ve Türk işçiler için Programa başvuru yapabilir Programdan faydalanmak için başvuru yapılan Suriyeli ve Türk işçi sayıları eşit veya Suriyeli işçi sayısı Türk işçi sayısından fazla olmalıdır.

·        Çalıştırılan kişilerin tam zamanlı olarak (haklı gerekçeler istisna olmak üzere en az 20 gün üzerinden sigorta primi yatırılarak) istihdam edilmesi ve primlerinin tam ödenmesi gerekmektedir.

·         Destekten yararlanmak için işverenlerin, İstihdam ettiği kişileri kesintisiz çalıştırması, Sosyal güvenlik primlerini ödemesi, SGK’ya herhangi bir borcunun olmaması gerekmektedir.

·         Suriyeli işçi yanında destek talebinde bulunacağınız Türk işçileriniz eski veya yeni istihdam edilmiş olabilir. Bu konuda bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Başvuru ve Ön Kayıt Süreci:

· BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ. (başvuruyu işyeri yetkilisi yapabilir) bağlantısına tıklanır. Bağlantı, başvuru sahibini e-devlet uygulamasına yönlendirir. Bilgiler doldurularak web başvurusu tamamlanır.

·       Web başvurunuz tamamlandıktan sonra SGK İl Müdürlüğü’ndeki KİGEP proje ofisinden ön kayıt için hak kazandığınıza dair telefonla bilgilendirme yapılacaktır. Bu nedenle telefon iletişim bilgilerinizin doğruluğu önemlidir. Projeye kayıt sürecini takip edecek ilgili kişinin iletişim numarasının yer alması gerekmektedir.

·     Telefonla bilgilendirme yapıldıktan sonra çalışma izin sonucu çıkan Geçici Koruma Kapsamındaki (GKK) Suriyeli çalışanınız yoksa, yeni istihdam edeceğiniz ve çalışma izni bulunmayan veya uzatma ve yenilemesi gelmiş GKK Suriyeli için çalışma izin başvurusu yapmalısınız.

ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURU süreci için BİZE ULAŞIN. 

·         Çalışma izni başvurusu yapıldıktan sonra SGK İl Müdürlüklerindeki Proje Ofisi ile irtibata geçilerek ön kayıt işlemi tamamlanır.

Kesin Kayıt ve Ödeme Süreci:

·         Çalışma izni çıktıktan sonra gerekli evraklar hazırlanarak SGK Proje Ofisinin yönlendirmesi ile kesin kayıt tamamlanır ve sözleşme imzalanır.

·         Öncelikle çalışma izin masraf tutarında nakit transferi işverenin (şirket veya şahıs işletmesi) Vakıfbank hesabına geçekleştirilir Daha sonra kişi başı 1250 TL tutarındaki destek ödemesi projeye dahil edilen çalışanların primleri ödendikten 60 gün sonra aktarılmaktadır İşverenler, maksimum 6 ay bu şekilde projeden faydalandırılmaktadır.

·         Suriyeli veya Türk işçilerin, sistemden alınan veriler sonucu sigortalılık durumlarının sona erdiği ve/veya işyeri ziyaretleri sonucunda fiilen işyerinde çalışmadığı tespit edilirse destek ödemeleri kesilir.

 

İlgili Dökümana yukarıdaki “ DOKÜMANI İNDİR” kısmından ulaşabilirsiniz.